VII Seminarium z cyklu „Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy” odbędzie się w tym roku pod hasłem „Wartość Open Science”. Wydarzenie współorganizują z firmą Elsevier trzy łódzkie biblioteki akademickie: Centrum Informacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Biblioteka Politechniki Łódzkiej i Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, co zapewni uczestnikom nie tylko różnorodność przestrzeni, ale przede wszystkim wielość perspektyw. Tegoroczny program dostarczy jak zwykle praktycznych wskazówek i materiałów edukacyjnych dla środowiska naukowego i wszystkich zainteresowanych Otwartą Nauką w wielu jej wymiarach, a także pozwoli spojrzeć na istotne kwestie związane z publikowaniem, zarządzaniem danymi badawczymi i współpracą ze środowiskami pozanaukowymi z punktu widzenia uczelni o profilu ogólnym, technicznym i medycznym.
Hasło „Wartość Open Science” kryje w sobie nie tylko zagadnienia istotne dla środowiska naukowego – podkreśla rolę Otwartej Nauki w kształtowaniu świata i jej wpływ na społeczeństwo. VII Seminarium ONPP skupia się na czterech głównych blokach tematycznych:
1. Polityki publikacyjne uczelni: dobre praktyki i rekomendacje, ewaluacja a Otwarta Nauka, znaczenie Otwartej Nauki w ocenie pracowników naukowych, kryteria ilościowe i jakościowe w strategiach publikacyjnych uczelni, polityki publikacyjne a polityki otwartości.
2. Open Access i modele publikacyjne: modele otwartego dostępu, programy publikowania otwartego, koszty publikowania, etyka i tzw. drapieżne praktyki publikacyjne.
3. Otwarte dane naukowe: zarządzanie danymi badawczymi, rola bibliotek i data stewardów w zarządzaniu danymi, wpływ otwartych danych rozwój nauki, modele publikowania danych (repozytoria, data journals).
4. Wartość Open Science: wpływ społeczny nauki i jego mierzalność, Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), relacje nauki i biznesu, wartość Otwartej Nauki dla każdego.
Obradom i dyskusjom będą towarzyszyły warsztaty prowadzone przez liderów i praktyków Open Science.